1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER


Att äga en spaniel eller retriever är inte bara glädjen att ha en underbar vän och fantastisk hundras, utan också att förvalta ett arv, en glimt av en svunnen tid - hundhistoria helt enkelt...

brunflat_anders_l_111001

Spanielns och retrieverns ursprung, ett arv att förvalta

För ett par hundra år sedan, någonstans i rasernas begynnelse, fanns en uppgift för varje ras. Vi använde och behövde dem för att jaga småvilt, vilket vi inte klarade lika effektivt och värdigt på egen hand. Raserna formades för en uppgift med hjälp av något vi kan kalla avelsmål. Nogsamt såg dåtidens jägare och godsägare vilka individer som var mer begåvade för uppgifterna än andra. Dessa användes i avel för att stärka och förbättra de egenskaper som krävdes för att få ännu bättre jakthundar. Ur detta hårda och selektiva arbete framstod så småningom de 14 olika raser som klubben representerar idag.

Avelsmålen må ha omtvistats genom åren men egenskaperna hos hundarna finns kvar. Det är just dessa egenskaper som gör våra spaniels och retrievers så fantastiska, så samarbetsvilliga, arbetsglada, vänliga, tåliga och lojala. Egenskaper som SSRK anser är viktiga att värna om.

För trots att spanieln och retrievern idag till största delen används som sällskaps- och familjehundar får vi aldrig släppa kravet på att de ska vara skapta för att utföra det arbete de ursprungligen var avsedda för. Och för att en spaniel eller retriever ska må riktigt bra är det viktigt att just dess jaktliga egenskaper får stimuleras.

Inom SSRK finns det möjlighet för den nyblivne hundägaren att lära sig hur man bäst jobbar med sin spaniel eller retriever. Och för den mer erfarne, att dela med sig av sin kunskap.

Utställnings- och jaktprovsverksamheten inom klubben ger goda tillfällen att träffa likasinnade men är också ett viktigt verktyg för avelsverksamheten, ett av verktygen som hjälper oss att hålla linjen mot avelsmålen. Det andra verktyget är gemensam, samlad kunskap och utbyte av erfarenheter. Som medlem har du möjlighet att medverka och påverka att arvet förs vidare. Skriva lite hundhistoria helt enkelt.


Funderar du på att skaffa en spaniel eller retriever?

Beroende på vad du tänker använda din hund till är det av största vikt att du tar reda på hur stamtavlan ser ut på din tilltänkta valp. Ett bra tips är att kontakta olika uppfödare, besöka olika jaktprov, utställningar eller andra prov och tävlingar. Här på klubbens webbplats hittar du även länkar till rasklubbarna och till SSRKs avdelningar samt annan nyttig information som kan vara en hjälp på traven. 


Som medlem i Svenska Spaniel och Retrieverklubben får du bland annat:

Tillgång till din avdelnings verksamhet såsom utbildning, träning- och klubbträffar. Mycket av klubbens verksamheter bedrivs just på avdelningsnivå och genom din avdelning får du möjlighet till en givande samvaro med andra hundägare som delar ditt intresse.

Rätt att anmäla och delta i utställningar, jakt- och viltspårprov, kurser för att utbilda dig och din hund samt tillträde till de evenemang som arrangeras inom klubben.

Möjlighet att påverka klubben och dess rasers utveckling genom ett aktivt medlemskap och engagemang. 

Klubbtidningen Apportören som utkommer fyra gånger per år.

Mer information finner du genom att titta närmare på innehållet här på webbplatsen.

Varmt välkommen till ett aktivt liv med din spaniel eller retriever!

 

SSRKs huvudsponsorer

Samarbetspartner

SJF liggande gronNY

SSRK är medlem i Svenska Jägareförbundet. Vii har en rad gemensamma intressen och samarbetar i många frågor. Besök gärna Svenska Jägareförbundets hemsida >>

Annons

SSRKs raser

Amerikansk cocker spaniel

Chesapeake bay retriever

Clumber spaniel

Cocker spaniel

Curly coated retriever

Engelsk springer spaniel

Field spaniel

Flatcoated retriever

Golden retriever

Irländsk vattenspaniel

Labrador retriever

Nova scotia duck tolling retriever

Sussex spaniel

Welsh springer spaniel

 

Här hittar du utförlig information om alla våra raser >>

Aktuellt

Nya rutiner för rapporteringen av resultat

Viltspårprov: Information för viltspårfunktionärer >>

Utställning: Information för utställningsfunktionärer >>

GDPR Dataskyddsförordningen

Integritetsskydd för SSRKs medlemmar
SSRKs riktlinje >>

För avdelningar och rasklubbar:

Checklista GDPR >> (Word-fil)

Information om GDPR

SKKs hemsida >> 

Här finner du informationsfilmer, GDPR lagstiftningstexten, samt övrig allmän information vad GDPR innebär för vår verksamhet.

Pdf-filer på ssrk.se

När du klickar på en länk till en pdf så öppnas filen av din webbläsare. Om du sen hämtar en fil till din dator, för att fylla i en blankett eller bara läsa filen, behöver du Adobe Acrobat Reader.

get_acrobatreader  Hämta Acrobat Reader gratis

Spanieljakt

Resultat och bilder >> från Unghundsderbyt, Cockermästerskapet och AV-mästerskapet.

 

Retrieverjakt

RetrieverMästerskapet 2019
SSRK Västra 3 oktober
Bild och resultat >>

icc 2019 160 px

ICC, Spanien, 7-8/12

Läs mer >>

Svenska Elitmästerskapet

Resultat >>

Internationell lagtävling i Danmark 2-4 augusti

Resultat >>

 

Viltspår

Nordiska viltspår-

mästerskapet för lag >>

Resultat, Viltspår-

mästerskapet >>

 

Ungdom

Resultat Unghunds-SM, spaniel och retriever >>

valp 3

Länkar till rasklubbar och SKK Köpa hund >>

Annons

Alla jaktprov

Direktlänkar till SSRK Provs aktuella provprogram

Spanielprov >>

Retrieverprov >>

Tollingprov >>

Jakttidtabell >>

Uppfödare

valpkoparvarvning_160